برای دیدن خدمات کلیک کنید

دکترعادل قاسم پور

جراح و متخصص چشم

فوق تخصص شبکيه ليزر لازک و آب مرواريد

با انجام خدماتی همچون لازک، عمل لیزیک، آب مروارید، کاشت لنزهای داخل چشمی، جراحی انحراف چشم، مجرای اشکی و پلک آماده خدمت رسانی به شما عزیزان می باشد.

کاشت لنزهای داخل چشمی

کاشت لنزهای داخل چشمی : تحقیق و مطالعه برای ساخت لنزهای داخل چشمی از سال ۱۹۵۰ شروع شد و هدف از این مطالعات، عدم استفاده بیماران مبتلا به آب مروارید از عینک های قطور بوده است .

بیماران مبتلا به آب مروارید پس از درمان بیماری نیاز به استفاده از عینک های قطور دارند و این امر برای برخی از بیماران بسیار دشوار است به همین دلیل در حال حاضر ، پس از درمان بیماری آب مروارید از لنزهای داخل چشمی استفاده می شود و دیگر نیازی به زدن عینک نیست .

لنزهای داخل چشمی نوعی از عدسی هستند که در داخل چشم فرد به طور دائمی کاشته می شوند و به دلیل جنس منحصر به فردی که دارند با بافت چشم سازگار هستند و عارضه ای را به دنبال نخواهند داشت .

کاشت لنزهای داخل چشمی

دلیل کاشت لنزهای داخل چشمی

مباحث مرتبط با پزشکی بسیار گسترده هستند و پزشکان و دانشمندان همواره سعی می کنند تا روش جدید تری را برای درمان بیماری ها ابداع کنند.

با پیشرفت علم کاشت لنز در داخل چشم ، امروزه دیگر نیازی به خارج کردن عدسی چشم و استفاده از عدسی های مصنوعی نمی باشد زیرا با کاشت لنزهای داخل چشمی یا عدسک داخل چشمی می توان نزدیک بینی ، دوربینی و آستیگماتیسم شدید را درمان نمود.

نکته قابل توجه و مزیت مهم لنزهای درون چشم ، کاشت آن ها بر روی عدسی اصلی چشم می باشد .

مزایای کاشت عدسک داخل چشمی

 • عدم تغییر کیفیت قرنیه
 • عدم نیاز به امکانات پیچیده حین جراحی و کاشت لنز
 • قابل استفاده در قرنیه های نازک
 • قدرت بهبود نزدیک بینی تا درجات بالا
 • کیفیت دید بهتر در مقایسه با عینک
 • دفت بسیار بالا نسبت به روش های لیزری برای اصلاح عیوب انکساری

لنزهایی که برای کاشت مورد استفاده قرار می گیرند ، انواع مختلفی دارند و جراح چشم با توجه به نیاز بیمار از مناسب ترین لنز استفاده می کند .

عمل کاشت لنز داخل چشم یک جراحی کامل می باشد و در اتاق عمل صورت می گیرد اما نیازی نیست که بیمار پیش از عمل کاشت لنز و پس از عمل کاشت لنز در بیمارستان بستری شود.

کاشت لنزهای داخل چشمی

مراقبت های بعد از عمل لنز داخل چشمی

 • بعد از ۴ تا ۶ هفته بخیه ها کشیده می شوند .
 • از قطره های تجویز شده استفاده کنید.
 • پس از گذشت ۲۴ ساعت می توانید دوش بگیرید.
 • در تاریخ تعیین شده حتماً برایویزیت مجدد به جراح و متخصص چشم مراجعه کنید .

دقت داشته باشید که پس از جراحی کاشت لنز ، احساس درد ، اشک ریزش ، ترشح اندک چشم و احساس چشم خارجی در چشم طبیعی است و جای نگرانی ندارد .

انواع لنز های داخل چشمی

انواع مختلفی از لنز های چشمی وجود دارد که برخی از آنها در ناحیه پشتی قرنیه و جلوی عنبیه قرار دارند. در واقع این لنز ها در اتاق قدامی چشم و در قسمت رنگی چشم هستند.

دسته دیگر این لنز ها به روی عدسی و در پشت عنبیه ( اتاق خلفی ) قرار می گیرند. هر یک از این لنز ها مزیت و معایب خاص خود را دارند.

در شرایطی که استفاده از لیزر در اصلاح نزدیک بینی ، دوربینی و آستیگماتی بسیار شدید کافی نباشد، از لنز های داخل چشمی استفاده می شود. در بسیاری از موارد به منظور اصلاح و بر طرف کردن عیوب انکساری چشم از این لنز ها استفاده می شود. لنز های داخل چشمی برای همیشه در چشم قرار می گیرند و تنها با جراحی مجدد می توان آن ها را از چشم خارج نمود.

معرفی عمل کاشت لنز

کاشت لنز نوعی عمل جراحی است که در اتاق عمل و تحت بیهوشی کامل انجام میشود. برای انجام این جراحی ، قبل و بعد از عمل نیازی به بستری شدن نیست. طی این جراحی برش هایی در اطراف قرنیه ایجاد می شوند. سپس لنز ها در اتاق قدامی یعنی جلوی عنبیه و عدسی اصلی قرار می گیرند. در نهایت برش های ایجاد شده با ظرافت دوخته می شوند.

کاشت لنزهای داخل چشمی

بخیه های چشم بعد از گذشت ۴ الی ۶ هفته برداشته می شوند. ممکن است تا چند روز بعد از عمل بیمار دردی را متحمل شود. لازم به ذکر است دید نهایی بیمار بعد از اینکه بخیه ها کشیده شد حاصل می شود.

برخی از لنز ها به صورت تاشونده هستند و برای جاگذاری آنها برش کوچکتری داخل چشم زده می شود و نیازی به بخیه نیست.

عوارض شایع و احتمالی

این جراحی هم مانند بسیاری از عمل ها، عوارض شایع و احتمالی را به همراه دارد. این عوارض عبارتند از:

 • آسیب به اندوتلیوم قرنیه و از دست رفتن شفافیت آن
 • ایجاد گلوکوم یا آب سیاه
 • بروز کاتاراکت یا آب مروارید
 • عدم قرار گیری لنز در مرکز
 • دوره نقاهت طولانی

چرا به برخی از بیماران کاشت لنز پیشنهاد می شود؟

در صورتی که عیوب انکساری چشم با انجام لیزر اصلاح و برطرف نشوند، کاشت لنز توصیه می شود.

آیا کاشت لنز برای نمره های پایین هم کاربردیست؟

استفاده از این روش برای چشم هایی با نمره کم ، جایگزین مناسبی برای لیزیک و PRK نیست ولی برای شماره های بالا کاربردی تر می باشد.

درباره دکتر قاسم پور

دکترعادل قاسم پور جراح و متخصص چشم فوق تخصص شبکيه ليزر لازک و آب مرواريد کاشت لنزهای داخل چشمی جراحی انحراف چشم، مجرای اشکی و پلک

پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • هفده − شانزده =

Visit Us On TwitterVisit Us On Google PlusVisit Us On Instagram