برای دیدن خدمات کلیک کنید

دکترعادل قاسم پور

جراح و متخصص چشم

فوق تخصص شبکيه ليزر لازک و آب مرواريد

با انجام خدماتی همچون لازک، عمل لیزیک، آب مروارید، کاشت لنزهای داخل چشمی، جراحی انحراف چشم، مجرای اشکی و پلک آماده خدمت رسانی به شما عزیزان می باشد.

تنبلی چشم

تنبلی چشم یا آمبلوپی (Amblyopia) یکی از انواع اختلالات بينايي است که بر اثر آن چشم ، علیرغم داشتن ساختمان ظاهري سالم ، دچار کاهش ديد مرکزي شده و عملکرد طبیعی چشم ها و تکامل بینایی با اختلال مواجه می گردد.

تنبلي چشم ، شایع ترین علت ضعف بینایی در میان کودکان می باشد. این عارضه عموما در اوایل زندگی و از زمان تولد تا حدود ۱۰ سالگی ایجاد می گردد اما حداکثر سرعت رشد آن تا سه سالگی است.

دلایل ایجاد کننده تنبلی چشم

تنبلي چشم ممکن است بر اثر مشکلاتی از قبیل عیوب انکساری (دوبینی ، نزدیک بینی ، آستیگماتیسم) ، انحراف چشم یا عدم شفافیت مسیر بینایی که بر اثر بیماری های چشمی از قبیل آب مروارید ایجاد می گردد ، وجود برخی تومورها و گاها بر اثر مشکلات مادرزادی رخ دهد.

 

تنبلی چشم

 

تشخیص تنبلی چشم

تنبلي چشم در صورت تشخیص به موقع درمان پذیر است و در غیر این صورت فرد با یک چشم بسیار کم بینا یا نا بینا مواجه خواهدشد. لذا توصیه می شود قبل از رسیدن کودک به سن ۷ سالگی حداقل سه بار در زمان های متفاوت مورد معاینه و بررسی قرار گیرد.

درمان تنبلی چشم

درمان به موقع می‌تواند از بروز مشکلات بینایی در دراز مدت پیشگیری نماید.

شیوه های درمان به دلیل ایجاد کننده تنبلي چشم بستگی دارد و بر اساس آن پزشک درمان با یکی از شیوه های پچ چشم ، عینک یا لنز، فیلتر های نیمه شفاف ، قطره چشم و جراحی را توصیه می نماید.

متداول ترین روش درمان تنبلي چشم ، استفاده از پچ یا محافظ چشم به مدت چند هفته یا چند ماه می باشد. این کار مغز را وادار به دیدن با چشم تنبل می نماید. تجویز عینک یا لنز در مواردی که تنبلي چشم بر اثر عیوب انکساری باشد از دیگر شیوه های درمان تنبلي چشم می باشد اما چنانچه انحراف چشم منشا تنبلی باچشم باشد باید به کمک جراحی چشم ، هر دو عارضه تنبلی و انحراف چشم اصلاح پذیرد.

عمل لیزیک در درمان تنبلی چشم

به منظور اصلاح اختلاف عیوب انکساری دو چشم و جلوگیری از تنبلي چشم در افرادی که قادر به استفاده دائم از عینک و لنز های طبی نمی باشند عمل لیزیک می باشد. البته در صورتی که یک چشم دچار خطای انکساری بیشتری بوده و میزان نزديک بيني ، دور بيني یا آستيگماتيسم در آن بیشتر باشد عمل لیزر اثر گذار نبوده و پس از مدتی چشم مجددا دچار تنبلی خواهد شد.

درباره دکتر قاسم پور

دکترعادل قاسم پور جراح و متخصص چشم فوق تخصص شبکيه ليزر لازک و آب مرواريد کاشت لنزهای داخل چشمی جراحی انحراف چشم، مجرای اشکی و پلک

پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • 4 × یک =

Visit Us On TwitterVisit Us On Google PlusVisit Us On Instagram