برای دیدن خدمات کلیک کنید

دکترعادل قاسم پور

جراح و متخصص چشم

فوق تخصص شبکيه ليزر لازک و آب مرواريد

با انجام خدماتی همچون لازک، عمل لیزیک، آب مروارید، کاشت لنزهای داخل چشمی، جراحی انحراف چشم، مجرای اشکی و پلک آماده خدمت رسانی به شما عزیزان می باشد.

آب مروارید

آب مروارید به معنی تيره و کدر شدن عدسی چشم ها می باشد و اين حالت می تواند باعث بروز اختلالات بینایی هنگام مطالعه و دیگر امور روزانه شود .

یکی از شایع ترین دلالیل آب مرواريد یا كاتاراكت ، افزایش سن می باشد .

کاهش شفافیت عدسی چشم اتفاقی است که به مرور زمان رخ می دهد به همین دلیل با افزایش سن امکان ابتدا به بیماری آب مرواريد افزایش پیدا می کند .

توصیه می شود افراد سن بالا ، حداقل سالی یک بار جهت معاينات كامل چشمی به متخصص و جراح چشم مراجعه کنند تا در صورت نیاز بيماري های آب مرواريد ، آب سياه  و مشكلات نقطه حساس بينايی يا ماكولا پیشگیری یا درمان شوند.

به طور معمول بیماری آب مروارید در افراد بالای ۶۵ سال شایع است .

بینایی قطعاً یکی از مهم ترین توانایی های هر فرد است ولی گاهی اوقات به دلایل مختلفی این نعمت خدادادی دچار اختلال و بیماری هایی می شود که نحوه دید بیمار را تحت تاثیر قرار می دهد .

بیماری های مرتبط با چشم هرچند که خفیف باشند ، بازهم بینایی و دید فرد را تحت تاثیر قرار می دهند ، به همین دلیل توصیه می شود در صورت بروز هر گونه اختلال در بینایی به یک جراح و متخصص چشم مراجعه کنید.

بینایی یکی از لذت بخش ترین توانایی های فردی است که منجربه مشاهده تمام زیبایی های زندگی و اتفاقات روزمره می شود به همین دلیل با سهل انگاری ،  خود را از این نعمت شگفت انگیز محروم نکنید .

آب مروارید

علائم آب مروارید

 • تار شدن ديد چشم
 • تغییرات مکرر نمره چشم
 • دو بینی چشم
 • احتیاج به نور بیشتر هنگام مطالعه
 • كاهش ديد در شب
 • محو شدن رنگ ها
 • زرد دیده شدن تمامی رنگ ها
 • حساسیت به نور

رایج ترین دلایل ابتدا به آب مروارید

 • افزایش سن
 • قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش در طولانی مدت
 • بیماری های سیستمیک
 • بیماری های روماتیسمی
 • بیماری های عفونی
 • ضربه به چشم
 • مصرف طولانی مدت برخی از داروها مانند کورتیکواستروئیدها (کورتن ها)

بعد از درمان آب مروارید

مطالعه ، تماشای تلویزیون ، خوابیدن به سمت چشم عمل شده و فعالیت های روزمره مانعی ندارد .

وجود ترشحات زیاد پس از بیدار شدن از خواب در اطراف چشم ، طبیعی است و جای نگرانی ندارد زیرا به مرور زمان بهبود می یابد .

با انگشت ها فشاری به چشم  وارد نکنید.

۷ تا ۵ روز هنگام خوابیدن ، از چشم بند استفاده کنید .

توجه داشته باشید که تاخیر در درمان کاتاراکت عواقب بسیار جدی دارد و می تواند منجربه نابینایی کامل یک چشم یا نابینایی کامل هر دو چشم شود.

آب مروارید

انواع مختلف آب مروارید

 1. آب مروارید ناشی از افزایش سن : عدسی چشم مانند بقیه نواحی بدن، در طول زندگی رشد خواهد کرد و به لایه های سطح خارجی آن اضافه می شود که به مرور، لنز سخت تر خواهد شد و شفافیت خود را از دست می دهد. این نوع آب مروارید شایع ترین نوع این بیماری می باشد و معمولا ۷۰ درصد افراد بالای ۷۵ سال به این بیماری مبتلا می شوند. البته در برخی موارد ممکن است این بیماری از ۳۵ سالگی شروع شود.
 2. آب مروارید ناشی از سایر بیماری ها : افرادی که به بیماری های خاصی چون دیابت مبتلا هستند نیز، در معرض ابتلا به آب مروارید می باشند. گاهی این بیماری به دلیل مصرف دارو های کورتن دار پدید می آید.
 3. آب مروارید ناشی ازضربه: زمانی که به چشم ضربه وارد می شود، ممکن است بلافاصله بعد از آن یا پس از سال ها آب مروارید پدید آید.
 4. آب مروارید مادر زادی : گاهی بچه ها از بدو تولد آب مروارید دارند که در کودکی به آن مبتلا می شوند. معمولا این حالت در هر دو چشم اتفاق می افتد. در این حالت ممکن است بینایی فرد با مشکل مواجه نشود اما در غیر این صورت حتما باید جراحی صورت گیرد.

تشخیص آب مروارید

در ابتدا وضعیت بینایی فرد توسط عینک، عدسی های بزرگ نما و نور های قوی تر بهبود می یابد. این موارد تنها کمک هستند و موجب بهبودی کامل آب مروارید نمی شوند. اما در صورتی که این روش ها موثر نباشند، توسط جراحی تنها راه درمان است. طی جراحی، عدسی کدر شده خارج شده و عدسی مصنوعی جایگزین آن خواهد شد.

مدت زمانی که جراحی طول می کشد بسته به میزان ایرادات و نیاز بیمار دارد. در افراد مسن ممکن است دیرتر نیاز به انجام جراحی باشد.

انجام جراحی زمانی ضرورت پیدا می کند که اختلال بینایی موجب مختل شدن فعالیت های روزانه مانند رانندگی، مطالعه و تماشای تلویزیون شود.

زمانی که هردو چشم نیاز به جراحی برای درمان آب مروارید داشته باشند، باید حداقل ۴ ماه بین دو جراحی فاصله باشد.

آب مروارید

در صورتی که آب مروارید درمان نشود چه اتفاقی می افتد؟

چنانچه عمل درمان آب مروارید به تعویق بیوفتد، به تدریج بینایی فرد تحلیل می رود تا حدی که فرد تنها قادر به شمارش انگشتان خود می باشد یا تنها نور را درک می کند.

در برخی موارد ممکن است فشار داخل چشم نیز افزایش یابد ( آب سیاه ). در این حالت جراحی اورژانسی می شود و ضرورت پیدا خواهد کرد، به همین دلیل خطرات و عوارض آن نیز بیشتر خواهد شد.

از این رو زمانی که آب مروارید تشخیص داده شد و بنا به هر دلیلی امکان جراحی وجود ندارد، فرد باید تحت نظر چشم پزشک باشد تا به مرحله اورژانسی نرسد.

جراحی آب مروارید چه میزان موثر است؟

جراحی آب مروارید از رایج ترین، بی خطر ترین و موثر ترین روش های جراحی چشم محسوب می شود. حدود ۹۰ درصد افرادی که جراحی آب مروارید انجام می دهند نتیجه مطلوبی کسب کرده و دید بهتری پیدا می کنند؛ مگر اینکه فرد دارای مشکلات دیگری در قرنیه، شبکیه یا عصب بینایی باشد.

اقدامات قبل از جراحی آب مروارید

 • قبل از جراحی انجام آزمایشات مخصوصی چون خون و ادرار، همچنین عکسبرداری از قفسه سینه و تعیین قدرت لنز داخل چشمی که پزشک تجویز نموده الزامیست.
 • در صورتی که دارای فشار خون یا قند بالا هستید، حتما پزشک خود را در جریان قرار دهید.
 • روز عمل حتما استحمام کنید.
 • حداقل از ۶ ساعت قبل از جراحی از خوردن و آشامیدن خودداری نمایید.

آب مروارید

چگونه آب مردارید خارج می شود؟

به طور کلی خارج نمودن آب مروارید از دو روش امکانپذیر است:

 • روش فیکو ( فیکو امولسی فیکیشن )

در این روش برش کوچکی در کنار قرنیه ایجاد می شود و یک وسیله ظریف وارد چشم خواهد شد. این وسیله باعث می شود تا امواج مافوق صوت به داخل عدسی منتقل شده و باعث خورد شدن عدسی کدر می شود.

 • عمل جراحی خارج کپسولی

در این روش برش ایجاد شده بزرگ تر است و هسته سخت و کدر عدسی را خارج می کند. سپس قسمت باقی مانده آن توسط مکش خارج خواهد شد.

معمولاعدسی داخل چشم آی ا ال ( IOL ) جایگزین عدسی خارج شده می شود. IOL در واقع نوعی عدسی شفاف و مصنوعی است که در چشم گذاشته خواهد شد و نیاز به مراقبت نداشته و جزئی دائم در چشم می شود. همچنین به دلیل قرار گرفتن در داخل چشم، فرد آن را احساس نخواهد کرد. این عدسی موجب انتقال و تمرکز نور روی شبکیه شده و بینایی را بهبود خواهد داد.

در برخی موارد ممکن است بنا به دلیل های مختلفی چون بیماری های چشمی و غیره، افراد قادر به بهره گیری از این عدسی نباشند. به این افراد توصیه می شود از لنز های تماسی یا عینک هایی با بزرگنمایی زیاد استفاده نمایند.

حین جراحی چه اتفاقی خواهد افتاد؟

اولین اقدام برای انجام جراحی آب مروارید این است که در ابتدا به منظور گشاد شدن مردمک چشم ، از قطره چشمی استفاده خواهد شد. سپس اطراف چشم به کمک محلول ضدعفونی  کننده، شستشو و تمیز می شود.

این جراحی معمولا بدون درد است و حدود یک ساعت به طول می انجامد. بسته به وضعیت جسمانی و نظر متخصص قلب و جراح چشم ، جراحی به دو صورت بیهوشی کامل یا بیهوشی موضعی انجام خواهد شد.

در صورتی که جراحی تحت بیهوشی کامل انجام شود، فرد در حین عمل چیزی حس نمی کند و پس از به هوش آمدن، چیزی از جراحی به خاطر ندارد.

بعد از جراحی، چشم پانسمان شده و تا مدتی در بیمارستان تحت نظر و مراقبت قرار خواهد گرفت. معمولا بیماران در همان روز جراحی ترخیص می شوند.

آب مروارید

چه زمانی بینایی طبیعی خواهد شد؟

افراد می توانند بعد از گذشت چند روز به انجام فعالیت های روزمره خود بپردازند، اما ممکن است بینایی تا مدتی کامل نشود. چرا که چند مدت طول می کشد تا چشم به شرایط جدید عادت کند و با چشم دیگر هماهنگ گردد.

آب مرارید ثانویه به چه معناست؟

طبق شیوه های نوین جراحی، کپسول خلفی عدسی از چشم خارج نخواهد شد. در برخی موارد این لایه کدر می شود و بینایی را تحت تاثیر قرار می دهد. به این حالت آب مروارید ثانویه گفته می شود که ممکن است پس از گذشت چند سال یا چند ماه بعد از عمل پدید آید.

درباره دکتر قاسم پور

دکترعادل قاسم پور جراح و متخصص چشم فوق تخصص شبکيه ليزر لازک و آب مرواريد کاشت لنزهای داخل چشمی جراحی انحراف چشم، مجرای اشکی و پلک

پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • هفده + 2 =

Visit Us On TwitterVisit Us On Google PlusVisit Us On Instagram