برای دیدن خدمات کلیک کنید

دکترعادل قاسم پور

جراح و متخصص چشم

فوق تخصص شبکيه ليزر لازک و آب مرواريد

با انجام خدماتی همچون لازک، عمل لیزیک، آب مروارید، کاشت لنزهای داخل چشمی، جراحی انحراف چشم، مجرای اشکی و پلک آماده خدمت رسانی به شما عزیزان می باشد.

آب مروارید چیست

آب مروارید چیست ؟ عدسی چشم به طور طبیعی شفاف است ولی چشمی که دچار آب مروارید شده باشد،  عدسی کدری دارد و فرد مبتلا به تاری دید است.

در نتیجه آب مروارید یکی از بیماری های مرتبط با چشم است که منجربه کدر شدن عدسی چشم می شود.

آب مروارید جزو یکی از شایع ترین بیماری های مرتبط با چشم است ولی متاسفانه اکثریت عموم اطلاعات کمی از این بیماری دارند و عقاید غلطی در ارتباط با آب مروارید وجود دارد، مانند :

 • سرایت آب مروارید از یک چشم به چشم دیگر!
 • نوعی سرطان است!
 • به دلیل استفاده بیش از اندازه چشم به وجود می آید!

در اصل آب مروارید ارتباطی با استفاده بیش از اندازه چشم ندارد و نوعی سرطان نیست.

آب مروارید چیست

دقت داشته باشید که آب مروارید جزو بیماری های غیر قابل سرایت است و دلایل زیر از علل بروز آب مروارید هستند:
 • سابقه خانوادگی یا ارث
 • ضربه یا آسیب دیدگی چشم
 • مشکلات طبی مانند بیماری دیابت
 • سابقه جراحی چشم
 • مصرف طولانی مدت برخی از داروها مانند کورتن
 • قرار گرفتن طولانی مدت در معرض آفتاب بدون کلاه یا عینک آفتابی.
 • درمان آب مروارید

قطعی ترین راه برای درمان آب مروارید انجام جراحی کاتاراکت است، زیرا آب مروارید منجربه کدر شدن عدسی چشم می شود و هیچ گونه راهکار طبیعی یا ورزشی برای شفافیت عدسی چشم وجود دارد.

اگر آب مروارید خفیف باشد با تغییر نمره عینک، امکان دارد اختلال دید به طور موقت برطرف شود اما در نهایت بیمار برای بهبودی کامل آب مروارید، باید اقدام به جراحی کاتاراکت نماید.

در اصل بهترین و تنها ترین روش برای درمان آب مروارید انجام جراحی کاتاراکت است .

علت تاری دید بعد از عمل آب مروارید چیست ؟

عمل آب مروارید حساسیت بالایی دارد و در صورت عدم انتخاب جراح و متخصص چشم، امکان بروز برخی از عوارض مانند عفونت های چشمی، دید کمتر و دیگر مشکلات مرتبط با التهاب شبکیه چشم وجود دارد.

در نتیحه تارشدن دید بعد از عمل آب مروارید می تواند دلیلی برای وجود عفونت های چشمی و دیگر عوارض باشد.

هرچند که کدورت ایجاد شده پس از عمل کاتاراکت با لیزر قابل پاک کردن و برطرف کردن است.

همچنین در صورتی که جراح چشم صلاح بداند از دارو نیز برای رفع تاری دید بعد از جراحی کاتاراکت می توان استفاده کرد.

در صورتی که پس از عمل جراحی آب مروارید به تاری دید مبتلا شدید یا بینایی تان کاهش پیدا کرد و علائم غیرطبیعی دیگر داشتید، حتماً به یک متخصص و جراح چشم مراجعه کنید تا در صورت لزوم اقدامات لازم برای درمان صورت گیرد.

آب مروارید چیست

تشخیص آب مروارید

به منظور تشخیص دقیق وجود و میزان پیشرفت آب مروارید ، معاینه دقیقی توسط چشم پزشک انجام می شود. طی معاینه سایر مشکلات دیگر که موجب ناراحتی یا کاهش دید می شود نیز مشخص خواهد شد. در برخی موارد ممکن است پس از معاینه مشخص شود که کاهش دید تنها بر اثر آب مروارید نبوده و بر اثر عوامل دیگری چون مشکلات شبکیه یا عصب بینایی نیز باشد.

به همین دلیل بعد از جراحی آب مروارید ، ممکن است بینایی به طور کامل برنگردد. قبل از جراحی آب مروارید و در جلسه مشاوره چشم پزشک درصد بهبودی و درمان مشکلات چشمی را در جریان بیمار خواهد گذاشت.

سرعت ایجاد آب مروارید

سرعت ایجاد آب مروارید در افراد مختلف و حتی در دو چشم یکسان نیست.

معمولا آب مروارید هایی که بر اثر افزایش سن ایجاد می شوند، به صورت تدریجی و طی چند سال پدید می آیند.

آب مرواریدی که در افراد مبتلا به بیماری قند یا جوان تر ها پدید می آید، به سرعت ایجاد شده و حتی طی چند ماه موجب کاهش دید  فرد خواهد شد.

از این رو نمی توان به صورت کلی گفت که سرعت پیشرفت و بروز این بیماری برای همه یکسان است.

درمان آب مروارید

به طور کلی می توان گفت که دارو ، رژیم غذایی ، ورزش یا وسایل نوری خاصی برای درمان یا جلوگیری از بروز این بیماری چشمی وجود ندارد. البته ممکن است مواردی همچون عدم قرار گیری زیاد در معرض نور خورشید در جلوگیری یا کند شدن پیشرفت آب مروارید موثر باشد.

از آنجایی که عینک آفتابی نور ماورا بنفش را جذب می کند و عینک طبی از پوشش ضد اشعه ماورا بنفش برخوردار است، استفاده از عینک های آفتابی یا طبی هنگام مواجهه با نور خورشید به حفاظت چشم کمک می کند.

آب مروارید چیست

چه زمانی انجام جراحی آب مروارید ضرورت پیدا خواهد کرد؟

زمانی که آب مروارید تا حدی پیشرفت کند که موجب کاهش دید شده و فرد را از انجام کارهای روزمره باز دارد، انجام جراحی آب مروارید ضرورت پیدا خواهد کرد.

توصیه می شود پس از اینکه متوجه کم شدن میزان دید چشم خود شدید، به چشم پزشک مراجعه فرمایید و با توجه به صلاحدید و تشخیص پزشک در زمان مشخص اقدام به جراحی نمایید.

نحوه انجام جراحی آب مروارید

به طور کلی می توان گفت که انجام جراحی آب مروارید کاملا بدون عوارض بوده و این جراحی توسط روش های مختلفی انجام خواهد شد.

برای جراحی آب مروارید ، از بی حسی موضعی استفاده می شود و عدسی کدر شده از چشم خارج خواهد شد. در اکثر مواقع بجای استفاده از عدسی طبیعی ، از عدسی یا لنز داخل چشمی دائمی استفاده می شود.

این لنز ها دائما در چشم قرار دارند و خراب و فاسد نخواهند شد. این جراحی با استفاده از میکروسکوپ و وسایل ظریف و تکنولوژی مدرن صورت می گیرد.

درباره دکتر قاسم پور

دکترعادل قاسم پور جراح و متخصص چشم فوق تخصص شبکيه ليزر لازک و آب مرواريد کاشت لنزهای داخل چشمی جراحی انحراف چشم، مجرای اشکی و پلک

پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • 20 − 18 =

Visit Us On TwitterVisit Us On Google PlusVisit Us On Instagram