برای دیدن خدمات کلیک کنید

دکترعادل قاسم پور

جراح و متخصص چشم

فوق تخصص شبکيه ليزر لازک و آب مرواريد

با انجام خدماتی همچون لازک، عمل لیزیک، آب مروارید، کاشت لنزهای داخل چشمی، جراحی انحراف چشم، مجرای اشکی و پلک آماده خدمت رسانی به شما عزیزان می باشد.

آب سیاه

کاهش بافت عصبی عصب بینایی و افزایش بافت غیر عصبی این عصب موجب بروز بیماری آب سیاه می شود.

مایع زلالیه ، مایع درون چشم می باشد که از اجسام مژگانی موجود در پشت عنبیه ترشح می شوند و پس از تغذیه عدسی از مردمک عبور می کند و لایه های داخلی قرنیه را تغذیه می نماید و در نهایت از زاویه چشم خارج خواهد شد.

در چشم سالم میزان ترشح مایع زلالیه با میزان خروج آن از زاویه چشم برابر است به همین دلیل فشار چشم در حد طبیعی ۱۰ تا ۲۱ میلی متر جیوه حفظ خواهد شد.

آب سیاه

انواع آب سیاه

  • آب سیاه زاویه بسته

زمانی که بیماری هایی مثل آب مروارید پیشرفته ، التهاب داخل چشم یا سندروم ICE موجب مسدود شدن مردمک چشم می شود، منجر به اجتماع مایع زلالیه خواهد شد، بنابراین سبب جلو رفتن عنبیه می شود و موجب بسته شدن زاویه چشم و در نهایت آب سياه زاویه بسته خواهد شد.

در این نوع آب سياه ، با افزایش ناگهانی فشار داخل چشم ، موجب تورم قرنیه ، تاری دید ، قرمزی و درد شدید چشم و حالت تهوع و استفراغ خواهد شد.

آب سياه زاویه بسته معمولا بین افراد میانسال ، خانم ها و افراد دوربین رایج تر است.

  • آب سیاه زاویه باز

در این بیماری زاویه چشم باز است و سلول های موجود در چشم که وظیفه بیرون کشیدن مایع زلالیه را دارند دچار نارسایی شده و قادر به خارج کردن مایع زلالیه نخواهد بود ، بنابراین موجب افزایش فشار چشم خواهند شد و بیمار دچار آب سياه می شود.

این بیماری در افراد بالای ۴۰ سال و در نزدیک بینی ها بیشتر رایج است.

  • آب سیاه با فشار چشم طبیعی

گاهی فشار چشم در افراد طبیعی می باشد اما عصب بینایی بنا به دلایلی چون دیابت آسیب دیده است.

این بیماری معمولا با مصرف قطره های چشم برطرف خواهد شد ولی در صورت استمرار آسیب بینایی ، با عمل جراحی فشار چشم کاهش می یابد.

  • آب سیاه کودکان

چنانچه آب سياه در زمان تولد یا در چند سال اول بعد از تولد رخ دهد ، گلوکوم یا آب سياه کودکی نامیده می شود.

آب سياه کودکان یا به علت اختلال در سلول های زاویه چشم یا به دلیل ابتلا کودک به بیماری هایی چون رتینوبلاستوم ، نوروفیبروماتوز و غیره ایجاد می شود.

این بیماری ممکن است منجر به افزایش سایز چشم و قرنیه ، تورم و تغییر رنگ قرنیه به خاکستری شود. درمان این بیماری توسط جراحی چشم انجام خواهد شد.

تشخیص آب سياه

جهت تشخیص و درمان آب سياه علاوه بر معاینه و اندازه گیری فشار چشم ، انجام تست های تشخیصی میدان بینایی ، اندازه گیری ضخامت قرنیه ، GDX و OCT عصب بینایی نیز الزامیست.

درباره drghasemporadm

پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • نه + دوازده =

Visit Us On TwitterVisit Us On Google PlusVisit Us On Instagram